YALOVA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ
İŞYERİ SAĞLIK VE GÜVENLİK BİRİMİ

PERİYODİK KONTROL UZMANLARI GÖREVE BAŞLADI

Yalova İl Milli Eğitim Müdürlüğü İş Sağlığı ve Güvenliği Birimi (İSGB) bünyesinde görevlendirilen Periyodik Kontrol Uzmanları Bakanlık tarafından Periyodik Kontrol Seminerine katılarak Okullarımızda Periyodik Kontroller yapmaya başladılar.
PERİYODİK KONTROL UZMANLARI GÖREVE BAŞLADI

25 Nisan 2013 perşembe tarihinde yayınlanan İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ gereğince 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamına giren tüm işyerleri iş ekipmanlarının periyodik kontrollerini yaptırmak zorundadırlar. Periyodik kontrol: "İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık Ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği nde öngörülen aralıklarda ve belirtilen yöntemlere uygun olarak, yetkili kişilerce yapılan muayene, deney ve test faaliyetlerini ifade etmektedir. İş ekipmanının güvenliğinin kurulma ve montaj şartlarına bağlı olduğu durumlarda, ekipmanın kurulmasından sonra ve ilk defa kullanılmadan önce ve her yer değişikliğinde ekipmanın, periyodik kontrolleri yapmaya yetkili kişiler tarafından kontrolü yapılır

Bakanlığımız bu doğrultuda Yalova İl Milli Eğitim Müdürlüğü İş Sağlığı ve Güvenliği Birimi (İSGB) bünyesinde kurulan Periyodik Kontrol Biriminde İl Koordinatörü A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nurettin KAÇİRA Koordinesinde Makine branşında Fatih Mehmet COŞKUN ve  Elektrik Branşında Ersoy KAMEK PERİYODİK KONTROL UZMANI olarak Görevlendirildiler.

İş Sağlığı Güvenliği Birimi (İSGB) Periyodik Kontrol Ekibi;Müdürlüğümüze  bağlı okul ve Kurumlarda (Elektrik Tesisatı,Topraklama Tesisatı,Paratoner Tesisatı,Yangın Algılama,Alarm ve Söndürme Tesisatları,Yangın Söndürme Cihaz ve ekipmanları,Kazan Dairesi,Hidrofor,Kaldırma ve taşıma araçları….vs) muayene, deney ve test faaliyetleri yapmaktadırlar.İş ekipmanının güvenliğinin kurulma ve montaj şartlarına bağlı olduğu durumlarda, ekipmanın kurulmasından sonra ve ilk defa kullanılmadan önce ve her yer değişikliğinde ekipmanın, periyodik kontrolleri yapmaya yetkili kişiler tarafından kontrolü yapmaktadırlar.Kontrolden sonra Yetkili Uzmanlarımız tarafından hazırlanan Periyodik Kontrol Muayene Raporları Gizlilik esasına riayet edilerek okul/Kurum da ve İSGB de muhafaza edilmektedir.

İlimizde İş Ekipmanlarının Periyodik Kontrollerinin; yukarıdaki ilkelere göre, çalışan ve öğrencilerin sağlığı ve güvenliğini korumaya yönelik,  konunun hukuki ve idari açıdan bağlayıcılığı dikkate alınarak aksatılmadan İSGB İl Koordinatörü ve uzmanlarımız tarafından yapılmaktadır.Rapordaki eksiklikler tespit edildikten sonra Eksikliklerin giderilmesi yönünde çalışmalara öncelik verilmektedir.

                                                                                              Nurettin KAÇİRA

                                                                                    A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

                                                                                              İSGB İl Koordinatörü

           

PERİYODİK KONTROL UZMANININ (PKU) FAALİYET ALANLARI

 1.       Kaldırma ve İletme Makinaları 

       -Vinç (Gezer Köprülü Vinç, Portal Vinç, Monoray Vinç) 
-Mobil Vinç 
-Kule Vinç 
-Caraskal 
-Forklift 
-Transpalet 
-Kaldırma Makinası (Asansör)
-Platform (Sütunlu Çalışma Platformu, Asılı Erişim Donanımı, Yükseltilebilen Seyyar İş Platformu)

2.       Basınçlı Ekipmanlar 
-Buhar Kazanı 
-Kalorifer Kazanı 
-Kızgın Su Kazanı 
-Kızgın Yağ Kazanı 
-Hava Tankı 
-Kompresör 
-Bas
ınçlı Kap ( Genleşme Tankı, Hidrofor, Boyler ) 
-Otoklav

3.       Tesisatlar 
-Elektrik Tesisatı 
-Topraklama Tesisat
ı 
-Paratoner

4.       İş Makinaları 
- Ekskavatör 
- Greyder 
- Kazıcı Yükleyici 
- Yükleyici

5.       Havalandırma ve Klima Tesisatı

22-01-201822-01-201822-01-2018

Bahçelievler Mahallesi Şehit Ömer Faydalı Caddesi No 238 Merkez/YALOVA - 02268141632 İç Hat1125

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.