YALOVA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ
İŞYERİ SAĞLIK VE GÜVENLİK BİRİMİ

SIFIR ATIK PROJESİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye bırakılması ve atıkların kontrol altına alınması sebebiyle, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın eşi Emine Erdoğan´ın öncülüğünde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 81 ilde başlatılan "Sıfır Atık Projesi" bilgilendirme toplantısı yapıldı.
SIFIR ATIK PROJESİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Yalova Uygulama Otelinde  SIFIR ATIK PROJESİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye bırakılması ve atıkların kontrol altına alınması sebebiyle, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın eşi Emine Erdoğan´ın öncülüğünde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 81 ilde başlatılan "Sıfır Atık Projesi" bilgilendirme toplantısı yapıldı.

 

Yalova İl Milli Eğitim Müdürlüğü İSGB  tarafından Okul Kurumlarda seçilen Çevre ve Sıfır atık Projesini yürütecek temsilcilere 13.03.2019 Çarşamba günü saat:15.00 da Uygulama oteli toplantı salonunda  bilgilendirme toplantısı yapıldı.


Uygulama oteli  Toplantı Salonunda yapılan bilgilendirme toplantısına; İl Milli Eğitim Müdür yardımcısı Hüseyin ÇİBİR in yanı sıra Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü Şube Müdürü Yakup KATI ve Yalova İl Milli Eğitim Müdürlüğü İş Yeri Sağlık ve Güvenlik Birimi (İSGB) İl Koordinatörü Nurettin KAÇİRA okullardan katılan  Çevre ve Sıfır Atık Temsilcilerine konu hakkında bilgilendirme amacıyla sunum yaptılar.


“BİZE DÜŞENİ FAZLASIYLA YAPMALIYIZ”


Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdür yardımcısı Hüseyin ÇİBİR  tasarruf ve temiz çevre vurgusu yaptı. Müdür yardımcısı  ÇİBİR  , “En güzel temizlik kirletmemektir, en iyi tamirat tahrip etmemektir, en güzel tasarruf israf etmemektir gibi prensiplerimizden bakarsak bizler bu projeyi de tasarrufun, israf etmemenin bir yolu olarak değerlendirip bize düşen görevi fazlasıyla yapmamız gerektiği inancıyla başlamamız lazım. Değerlendirilen atıklar bizim kullanacağımız doğal kaynakların israfını önler, değerlendirdiğimiz atıkların yeniden imali için gerekli olan enerjide bize tasarruf sağlar, sıfır atığa ulaştığımız takdirde çevreye vereceğimiz zararı en aza indirir. Dolayısıyla bizler, atık konusunu sıfıra indirmek hedefiyle bunları değerlendirerek bu projedeki görevimizi yapmış olmamız lazım” dedi.


“HEDEFİMİZ SIFIR ATIK”


Kamu kurum ve kuruluşlarında başlayacak olan Sıfır Atık Projesinin ülkenin tamamına yaygınlaştırılması halinde hedefine ulaşacağını belirten Müdür yardımcısı  ÇİBİR “Ülke, millet ve kültür olarak baktığımızda bizim geçmişimizde çok çöp alışkanlığı yok. Aileler mutlaka kendi içerisinde bunu bir amaca yönlendirerek çöpe gidecekleri en aza indirme gayreti içindeydiler. Bizlere düşen görev geleceğimize, çevremize duyduğumuz sorumlulukla, israfı azaltma, tasarrufu geliştirme sorumluluğumuzla bunları mutlaka yapmak olacak. Her geçen gün evsel atık sayısında büyük bir artış meydana gelmekte. Bu evsel atıkların bir ayrışıma tabi tutularak global halde çöpe gitmesi yerine kağıdı, camı, plastiği ayrıldığı takdirde ülkemize önemli bir gelir sağlayacak husus olacaktır. Bu yalnızca bugünümüze değil, döviz tasarrufuna sebep olacak bir husus olarak da değil, aynı zamanda geleceğimize, gelecek nesillere daha duyarlı, daha temiz bir çevre devretme yükümlülüğümüzün de bir parçası olacak. Kütahya olarak üzerimize düşen görevi hakkıyla yapma gayretini bütün arkadaşlarımızdan özellikle bekliyorum” şeklinde konuştu.


“TOPLUMUN GENELİNE YAYILMALI”


Kamu kurum ve kuruluşlarının projeye dair başlatılan çalışmaları topluma örnek teşkil edecek şekilde sürdüreceğini ifade eden  Yalova İl Milli Eğitim Müdürlüğü İş Yeri Sağlık ve Güvenlik Birimi (İSGB) İl Koordinatörü Nurettin KAÇİRA “Kamu kurum ve kuruluşlarında bu işle görevli arkadaşlarımız temin çalışmalarından, eğitim çalışmalarına, sonraki raporlama çalışmalarına kadar bu işin kontrolünü ve denetimini yapacaklar. Örnek olarak verilen Cumhurbaşkanlığı Külliyemiz ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızdaki rakamlar gibi belli periyotlarda ne kadar ayrıştırma yaptığımızı da belirleyerek ilimize ait raporlarda toplam olarak ortaya çıkarmaya çalışacağız. Bu yalnızca kamu kurum ve kuruluşlarında olması gereken bir hadise değil, toplumun tümüne, ülkenin tümüne yayılması gereken bir hadise. Eğer bu kültürü biz önce kamuda görev alan arkadaşlarımıza yerleştirirsek, daha sonra kamudan hizmet almaya gelen öğrencilerimiz ve  vatandaşlarımız  örnekleri görüp onlar da evlerine taşırlarsa bunun güzel örneklerini yaşamak mümkün” diye konuştu.

Bahçelievler Mahallesi Şehit Ömer Faydalı Caddesi No 238 Merkez/YALOVA - 02268141632 İç Hat1125

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.